Wymieniliśmy ponad 4 tysiące żarówek!

Gmina miejska Duszniki-Zdrój realizuje projekt pn. ,,Zielone Samorządy” dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym celem projektu jest edukacja mieszkańców Ziemi Kłodzkiej w zakresie proekologicznych zachowań, a także rozwój i edukacja członków klastrów energii z całej Polski.

Jednym z elementów projektu była organizacja mini-eventów poświęconych tematyce ochrony środowiska w każdej z 14 gmin powiatu kłodzkiego. Organizacja wydarzeń rozpoczęła się jesienią 2020 r., jednak ze względu na pandemię COVID-19 realizację projektu zawieszono. Projekt został wznowiony w czerwcu br. Wydarzenia odbyły się w miejscowościach: Duszniki-Zdrój (24.09, pod Urzędem Miejskim), Kudowa-Zdrój (04.10, pod Urzędem Miejskim), Lewin Kłodzki (15.10, pod Urzędem Gminy), Szczytna (16.10, na deptaku), Radków (20.10, pod Urzędem Miejskim), Lądek-Zdrój (22.10, pod Urzędem Miejskim), Polanica-Zdrój (23.06, pod Muszlą Koncertową), Stronie Śląskie (22.06, pod Urzędem Miejskim), Międzylesie (01.07, pod Urzędem Miejskim), Bystrzyca Kłodzka (02.07, pod Urzędem Miejskim), Nowa Ruda (08.07, pod Urzędem Miejskim), Bożków (09.07, przy Zespole Szkół nr 3), Krosnowice (12.07 w Wiejskim Miejscu Spotkań) oraz w Kłodzku (13.07, pod Urzędem Miejskim).

Ostatni tego typu event odbył się w czwartek 22.07.21 o godz. 10:00 na Rynku w Dusznikach-Zdroju. Głównym założeniem mini-eventów była wymiana starych żarówek na nowe żarówki typu LED. Miało to za zadanie pokazać, jak w najprostszy sposób można dbać o środowisko, oszczędzając energię w domu. W czasie wydarzenia uczestnicy otrzymywali także pakiet informacyjny o ochronie środowiska, a także drobne gadżety dla dzieci – kolorowanki, kredy i inne. Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursach ekologicznych, podczas których do wygrania były edukacyjne zabawki, np. mini robot solarny czy edukacyjny śmietnik.

Dzięki dofinansowaniu w ramach projektu zakupiono wyposażenie niezbędne do realizacji eventów, tj. nagłośnienie składające się z 4 aktywnych kolumn z pełnym oprzyrządowaniem (statywy, kable), miksera cyfrowego, mikrofonów oraz stałociśnieniowego namiotu wystawowego.

Drugi element projektu to organizacja konferencji dla członków klastrów energii z całej Polski. Cel – edukacja i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Podczas pierwszej konferencji prelegentami byli m.in. Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii oraz Daniel Raczkiewicz – doradca zarządu Grupy IEN. Pierwsza konferencja odbyła się na Tauron Duszniki Arena w dniach 3-4.09.2020, natomiast druga odbyła się 23-24 sierpnia 2021 r.

W ramach projektu odbył się również panel dyskusyjny podczas XXVIII Kongresu Uzdrowisk Polskich, który odbył się w Dusznikach-Zdroju w dniach 5-7.09.2019 r.

Projekt Zielone Samorządy dofinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość projektu – 208.500 zł, z czego 95% to dofinansowanie.

Gmina Miejska Duszniki-Zdrój
Rynek 6, 57-350 Duszniki-Zdrój
tel. 74 869 76 60

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej